Новости

Відповідно до закону, ліквідований Окружний адміністративний суд м.Києва мав передати усі свої справи в область (до Київського окружного адмінсуду) до 25 грудня 2022 року. Втім, зважаючи на взятий темп, процес розтягнеться приблизно ще на 8 років і 4 місяці.

Такий прогноз можна зробити з відповіді ОАСК на запит адвоката Володимира Богатиря (лист №03.2-07/17996/23 від 17.03.2023 є у розпорядженні видання «Закон і Бізнес»).

Згідно із документом, станом на 17 березня (минуло три місяці з моменту ліквідації ОАСК) було передано 8825 справ з наявних 304 тисяч. Це близько 2,9% від загальної кількості.

Якщо так триватиме далі, можна вирахувати, що на решту масиву справ необхідно трохи більше ніж 100 місяців. Тобто, вісім років і чотири місяці (липень 2031 року).

Про ці проблеми свого часу попереджав Голова Верховного Суду Всеволод Князєв «Пропускна спроможність канцелярії Київського окружного адміністративного суду (якщо вони будуть займатися тільки цим питанням) становить близько 100—200 справ на день. Якщо порахувати: 100-200 на день, 3-4 тисячі на місяць. Це означає, що передача шістдесяти тисяч справ розтягнеться на роки», - сказав він.

В ОАСК зауважують: є зрозумілим, що строк на передачу справ, встановлений у вищевказаному законі, визначено без врахування дійсних обставин щодо можливості його виконання, та без врахування фізичної можливості прийняття Київським окружним адміністративним судом цих справ та матеріалів.

Про обмежені фізичні можливості приймаючої сторони свідчить той факт, що канцелярією ОАСК опрацьовано та підготовлено для скерування до КОАС понад 15 тис. справ. Тож вони фактично зависли. «Київський окружний адміністративний суд може забезпечити прийняття 100-150 справ, протягом одного робочого дня», - кажуть в канцелярії.

Враховуючи те, що процес передачі справ виявився тривалим та трудомістким, в ОАСК шукали вихід із ситуації. Але запропоновані шляхи подолання проблеми не знайшли підтримки.

Зокрема, ліквідаційною комісією було запропоновано Київському окружному адміністративному суду отримувати підготовлені справи працівниками суду безпосередньо в приміщенні канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва. Але ця ініціатива залишилась без будь-якої реакції.

Щобільше, Київський окружний адміністративний суд звернувся до ОАСК з проханням призупинити передачу справ до розв'язання питання забезпечення суду додатковими приміщеннями для розміщення цих справ та матеріалів.

«Зрозуміло, що за таких умов з Києва до області передати усі справи не встигнуть - прокоментував відповідь на свій запит В.Богатир. – Все це означає, що більшості громадян, які звернулися за захистом до столичної адмінюстиції, доведеться чекати ті самі вісім років. Адже навіть за умови найшвидшого призначення суддів та запуску роботи, в новоутвореній установі буде свій секретаріат зі своєю пропускною спроможністю. І крім справ з ліквідованого ОАСК, цьому секретаріату доведеться приймати ті матеріали, що вже встигли передати в область. Тож ідея проміжного суду на перехідний період виявилися на повірку нежиттєздатною».

Адвокат також сумнівається, що Київський міський окружний адміністративний суд запрацює найближчим часом. Нагадаємо, нещодавно було призначено т.в.о. керівника секретаріату КМОАС, а суд нарешті зареєстрували як юридичну особу. «Адреса реєстрації КМОАС – Київ, вул. Липська, буд. 18/5. Це приміщення Державної судової адміністрації. Такий формальний підхід говорить, що влада не збирається найближчим часом запускати роботу нового суду, - пояснив адвокат. - В іншому випадку адреса реєстрації відповідала б реальній локації нового суду. Отже, справедливість для громадян, які судяться із державою, відкладається на невизначений строк».

Нагадаємо, ОАСК був ліквідований Законом від 13.12.2022 № 2825-IX. Одночасно було утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у столиці.

За законом, ОАСК одразу припинив здійснення правосуддя. На перехідний період була встановлена наступна процедура: до початку роботи нового суду усі столичні справи мають розглядатися та вирішуватися в області. Для цього ОАСК мав протягом десяти робочих днів передати до Київського окружного адмінсуду матеріали справ. І після завершення реформи, з дня початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду, до нього з КОАС повинні бути передані усі справи зі юрисдикцією міста Києва.

https://zib.com.ua

FaLang translation system by Faboba