У слідчому відділі одного із столичних управлінь поліції перебуває 10 кримінальних проваджень за фактами можливих протиправних дій керівництва та співробітників АРМА. Ще одна справа — у провадженні відділу дізнання цього ж РУ.
Ознайомитися із текстом листа-відповіді, натисніть на посилання
Про це повідомила Шевченківська окружна прокуратура міста Києва (лист від 15.08.2024 №41-7376ВИХ-24) у відповідь на інформаційний запит адвоката Володимира Богатиря, інформує «Закон і Бізнес».
Нагадавши, що відповідно до ст.222 КПК відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим, у відомстві все ж надали номери проваджень і статті Кримінального кодексу за якими здійснюється розслідування. Як зазначає адвокат з них можна уявити «палітру» злочинів, до яких можуть бути дотичні працівники Агентства з розшуку та менеджменту активів:
ст.191 («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем») — провадження №*00900;
ст.357 («Викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем або їх пошкодження») — провадження №*00263;
ст.364 («Зловживання владою або службовим становищем») — провадження №*00562 та №*00387;
ст.366 («Службове підроблення») — провадження №*00018 та №*00064;
ст.367 («Службова недбалість») — провадження №*00635;
ст.382 («Невиконання судового рішення») — провадження №№*00739 та *00276;
ст.388 («Незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт, заставленого майна або майна, яке описано чи підлягає конфіскації») — провадження №*00929.
Крім цього, одне з проваджень (№*02267) кваліфікується одразу за трьома статтями (388, 367 та 382) Кримінального кодексу.
Серед усіх перелічених злочинів, «спеціалізованою» для АРМА є ст.388 КК, оскільки саме на цей центральний орган виконавчої влади із спеціальним статусом за законом прокладено функцію формування та реалізації державної політики у сфері управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
Прикметно, що, починаючи з 2016 року (рік створення АРМА) і дотепер за процесуального керівництва Шевченківської окружної прокуратури м.Києва було оголошено лише 8 підозр у межах 8 кримінальних проваджень. Пʼять з них — скеровано до суду з обвинувальним актом; два провадження зупинено, одне — «у залишку». При цьому серед цих осіб не було жодного представника (керівника чи співробітника) АРМА.
«Такі дані лише з одного райуправління національної поліції наштовхують на сумні роздуми. Особливо на фоні активних перевірок АРМА, — прокоментував «ЗіБ» отриманий документ В.Богатир. — Ми знаємо, що у липні цього року завершилася перевірка від Державної аудиторської служби. Її результатами зацікавилися у Департаменті захисту національної державності СБУ, а висновки потрапили у матеріали ще одного кримінального провадження про незаконні дії з арештованим майном, яке знаходиться у Нацполіції Печерського району. А на початку серпня свій аудит АРМА розпочала Рахункова палата. Її висновків можна очікувати ближче до кінця року».
Водночас, він зауважив, що «правоохоронні органи, як правило, неохоче розслідують злочини проти колег, особливо якщо їх змушує це робити суд за заявами громадян. Власне, відсутність підозр і обвинувальних актів щодо працівників АРМА за ст. 388 КК може бути цьому зайвим підтвердженням».
«Але в даному випадку системні перевірки Рахункової палати і державних аудиторів, а також одразу 11 кримінальних справ, які прямо повʼязують із АРМА, в одному районі
— інформація, яка може бути свідченням критичних проблем у роботі державного органу», — наголосив адвокат.