Дослідивши відкриті дані Prozorro, можна скласти рейтинг іноземних консультантів, що надавали юридичні послуги в 2023 році головному юридичному відомству країни та заробили на цьому мільйони доларів США.
До уваги бралися закупівлі Міністерством юстиції послуг з юридичного консультування та юридичного представництва (за кодом класифікатора ДК 021:2015:79110000-8), які були завершені (прийнято рішення про укладання угоди з переможцем) і виконання яких заплановане на поточний рік.
Отже, у базі даних електронної системи публічних закупівель ми знайшли інформацію щодо 19 проєктів на загальну суму $10,499 млн. Середній чек однієї угоди становив $552,5 тис.
Усього в 2023 році для правничої допомоги Україні Мін’юст залучив 11 компаній. З них до ТОП-5, що найбільше заробили, можна віднести:
- Foley Hoag LLP – три угоди на $2.26 млн;
- Latham & Watkins (London) LLP – дві угоди на $1.96 млн;
- Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan UK LLP – дві угоди на $1.53 млн;
- Hogan Lovells International LLP – одна угода на $1.35 млн;
- Shearman & Sterling LLP – одна угода на $0,92 млн.
Решту бюджету освоїли Clyde & Co LLP ($734,4 тис.), Holland & Knight LLP ($684,4 тис.), Allen & Overy LLP ($599,5 тис.), W&S SELARL, correspondant de Winston & Strawn LLP ($283,3 тис.), Withers LLP ($123,7 тис.), Beijing Yingke Law Firm – 59,4 тис.
Якщо порівняти з попереднім «рейтингом» за 2019–2022 роки, то можна помітити, що найменування консультантів і лідерів майже не змінилися. Хіба що беззаперечний лідер минулих років Shearman & Sterling LLP скотився на п’яте місце, а «посередня» Foley Hoag LLP, яка за чотири попередні роки заробила всього $1,2 млн, за один 2023 рік отримала удвічі більше.
Найдорожчими проєктами, супроводження яких у 2023 році коштувало понад $1 млн, виявилися:
- Справа за позовом компаній Misen Energy AB (publ) та Misen Enterprises AB до України – $1,35 млн. Консультант – Hogan Lovells International LLP.
Шведські компанії стверджують про порушення їхніх прав як інвесторів, що випливають з угоди між урядами України та Швеції про сприяння та взаємний захист інвестицій. Претензії пов’язані із запровадженням на законодавчому рівні ставки рентної плати у розмірі 70% за користування надрами для видобування природного газу під час виконання договорів про спільну діяльність. Компанії вважають, що держава нівелювала здійснені ними інвестиції в спільні з Україною проекти. Адже отримання будь-якого прибутку в сфері газовидобування унеможливлено.
- Справа за позовом компанії Gilward Investments B.V. до України – $1,27 млн. Консультант – Latham & Watkins (London) LLP.
Давній спір, у якому нідерландська компанія, яка володіє значною частиною акцій української авіакомпанії “АероСвіт”, обвинувачує Україну в порушенні зобов’язань, закріплених в Угоді про сприяння та взаємний захист інвестицій між Україною та Королівством Нідерландів. По суті, компанія вимагає від держави компенсації за банкрутство авіаперевізника.
- Справа за позовом акціонерів ПАТ «Мотор Січ» до України – $1,24 млн. Консультант – Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan UK LLP.
Україна запровадила санкції проти громадянина КНР та його компаній, які є інвесторами авіаційного заводу. Позивачі вважають застосовані українською владою обмежувальні заходи безпідставними, бездоказовими, необґрунтованими і незаконними, а також що їх прийняття супроводжувалось порушенням процедури, встановленої українським законодавством щодо застосування санкцій.
У перших двох спорах юридичні послуги пов’язані зі Сполученими Штатами Америки, у третьому – з Нідерландами (у цих країнах розташоване місце постачання послуг). До речі, всього шість юрисдикцій були пов’язані з вирішенням спорів проти України:
- Сполучені Штати Америки – 7 справ;
- Франція – 4;
- Нідерланди – 3;
- Швеція – 3;
- Велика Британія – 1;
- Китай – 1.
Здебільшого виконання угод із міжнародними юридичними компаніями планувалося до 31 грудня (хоча укладалися вони протягом усього року – з квітня до грудня). Останньої угоди, за даними Prozorro, було досягнуто 13 грудня з лідером нашого рейтингу Foley Hoag LLP. Компанія має за 18 днів виконати для Мін’юсту робіт на $506 тис. Справа стосується позову компанії Sinohydro Corporation Limited до Державного агентства автомобільних доріг. Звісно, таку швидкість опрацювання правових питань можна пояснити високопрофесійністю юристів фірми. Але їм далеко до фахівців W&S SELARL, correspondant de Winston & Strawn LLP. Угоду на суму $200 тис. і термінами виконання 31 липня було підписано 2 серпня.
Повну таблицю з даними про укладені у 2023 році угоди можна переглянути за посиланням.
https://pravo.ua/prozorri-radnyky-min-iustu-u-2023-rotsi-derzhava-vytratyla-na-inozemnykh-iurystiv-10-5-mln-bloh-volodymyra-bohatyria